czwartek, 24 marzec 2016 06:25

operację skoliozy idiopatycznej z zastosowaniem spondylodezy tylnej operacja kręgosłupa skoliozy idiopatycznej  https://medtube.pl/ 

    Na filmie pokazano operację skoliozy idiopatycznej z zastosowaniem spondylodezy tylnej.  Kręgosłup odsłonono poprzez cięcie na plecach. Kość tworząca stawy międzywyrostkowe jest usuwana, aby zapewnić większą mobilność kręgosłupa i miejsce na zespolenie. W każdym kręgu zostosowano śruby. Do śrub przymocowane zostają pręty. Szczegółowo można wszystko zobaczyć na filmie.

Rehabilitacja po operacji kręgosłupa- program obejmuje 3 etapy  rehabilitacji:   

Etap 1 - pierwsze 8 tygodni po operacji: zmniejszanie bólu , zwiększanie aktywności, kontrola prawidłowego gojenia się rany , edukacja dotycząca  leżenia,  pozycji ciała, prawidłowej postawy.   

Etap 2 - 8-12 tydzień po operacji: powrót do normalnej aktywności przez: edukacje pacjenta dotyczące zachowań i układu ciała, przywrócenie nerwowo-mięśniowej rekrutacji mięśnia wielodzielnego , normalizacja deficytów w elastyczności w kończynach dolnych, likwidacja zaburzeń chodu, poprawa postawy w sytuacjach  pracy zawodowej. 

Etap 3 - 12-18 tydzień po operacji:rehabilitacja umożliwiająca powrót do pracy zawodowej .     

W trakcie 3 etapów rehabilitacji trzeba prowadzić jednoczesne zabiegi  pola magnetycznego, ultradźwięków(raczej przy zespoleniach tytanowych), lasera  i prądy (przy zespoleniach tytanowych) . Sukces operacji kręgosłupa z wykorzystaniem implantów związany jest z wytworzeniem się dobrego zrostu . 

 

pokaz operacji ortopedycznych- usuwanie haluksow operacja usuwania haluksów  https://medtube.pl/          

    W najnowszej chirurgii stosuje się metody operacji halluksów -  Scarf, Chevron, osteotomię Akin’a, Lapidus’a , Weil’a. Metody powyższe, stosowane są w najlepszych ośrodkach chirurgii stóp.  Dają znakomite rezultaty w leczeniu haluksów .  Obecnie w leczenia paluchów  koślawych  nie stosuje się  drutów ani unieruchomień gipsowych. W związku z brakiem drutów i gipsu ryzyko powikłań pooperacyjnych jest znikome , mianowicie zakażeń i zakrzepicy. W pewnych przypadkach schorzenia „paluch sztywny „ i  „palec młotkowaty”, bywa konieczne zastosowanie drutu. Także w tym wypadku nie stosujemy gipsu, a sam drut utrzymuje się w stopie  najkrócej jak to jest możliwe. Do zabiegów metodą Akina wykorzystuje się implanty biowchłanialne lub tytanowe np. szwajcarskiej firmy MedicMicro – czołowego  producenta implantów. Po operacji implanty pozostają w stopie i nie usuwa ich się. Dzięki takiej operacji możliwe jest wczesne obciążanie nogi od następnego dnia po operacji pod warunkiem stosowania specjalnego obuwia pooperacyjnego - można natychmiast chodzić samodzielnie bez ograniczeń. Najważniejsze jest , że zabieg likwidacji haluksów można dokonać na obu stopach jednocześnie lecz z powodu większej uciążliwości decyzja o takim zabiegu jest pozostawiona pacjentowi.  Dobierając sobie odpowiedni szpital ilość występujących powikłań jest niewielka ale mimo wszystko występuje - często z powodu samoistnych dysfunkcji organizmy (np. skostnienia). Ważna jest ocena stanu pacjenta przez fizykoterapeutę przed zabiegiem oraz współpraca ortopedy i fizykoterapeuty po zabiegu. Zapraszamy na rehabilitacje mieszkancow Lodzi Andrespola Tuszyna Rzgowa Brojec do Alius-Med Wola Rakowa.                                                                                                                                                       https://pl.wikipedia.org/wiki/Paluch_koślawy 

Rehabilitacja po operacji haluxów
W pierwszych 2 tygodniach po operacji powinno się unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Chodzenie mniej niż 2 godziny dziennie. Zaleca się wysokie układanie kończyny(powyżej serca) kilka razy dziennie na do 20 minut. Chłodzenie podczas pierwszych 2 tygodni wykonujemy co 2 godziny na 15 minut. Do chłodzenia można wykorzystać żele chłodzące bądź też lód. Okładów chłodzących nie stosować przez dużą ilość opatrunków, jak również nie bezpośrednio na skórę. Zimne okłady stosujemy 3-4 razy w ciągu dnia.        W przypadku zabiegów  ze stabilizacją przezskórną drutami wskazane jest przecieranie miejsc wyjscia drutów 1 x dziennie spirytusem salicylowym i odkażanie maścią Polseptol aż do chwili ich usunięcia. Aby przeciwdziałac powtórnej deformacji palucha zaleca się stosowanie separatorów (silikonowych lub gumowych klinów, lub aparat korekcyjny) - stosowac podczas snu jak i w ciągu dnia . Przejście do obuwia codziennego zastosowac po uzyskaniu zrostu i adaptacji stopy (po 6-8 tygodni). Całkowite ustąpienie obrzęków , ograniczenia ruchomości, zrost i elastycznośc blizn następuje po blisko 12-15 tygodniach. Noszenie obuwia na niewielkim obcasie stosujemy po 6 miesiącach, ale nie powinien być on wyższy niż 4 cm. Przy braku dolegliwości po roku pscjent  może nosić obuwie według potrzeb.

http://ortopedika.pl/943-informator-dla-pacjentow-po-operacji-paluchow-koslawych

 

pokaz operacji ortopedycznych- alloplastyka stawu biodrowego operacja (alloplastyka) stawu biodrowego - dostęp przedni           

Na filmie dr Brayton Shirley z Steadman Hawkins Clinic of the Carolinas i Greenville Heath System wykonuje zabieg alloplastyki stawu biodrowego z dostepu przedniego.

Badania pokazyją że chirurgia maloinwazyjna stawu biodrowego z zastosowaniem dostepu przedniego, daje lepsze wyniki okolooperacyjne niz operacja z dostepu bocznego. Stól HANA umozliwia chirurgom wykonywanie operacji maloinwazyjnych z zastosowanie mniejszego naciecia co skutkuje mniejszym uszkodzeniem tkanek i zmniejszeniem bólu. Chirurgia maloinwazyjna skraca sredni czas pobytu pacjenta w szpitalu z 3-6 dni do 2-4 dni oraz skraca okres rekonwalescencji z 2-4 miesiecy do 2-6 tygodni.                                                      https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoprotezoplastyka 

Rehabilitacja po operacji stawu biodrowego:
indywidualnych ćwiczeń z fizjoterapeutą
nauki ergonomicznego chodu
zabiegów fizykoterapeutycznych (laser, krioterapia-unikać) 

W późniejszym okresie pooperacyjnym pacjent korzysta z:
ćwiczeń indywidualnych 
treningu chodu na bieżni
ćwiczeń na bioergonometrze
zabiegów fizykoterapeutycznych wszelkie dodatkowe informacje czytać na


http://www.klinika-rzeszow.pl/doc/edukacja_zdrowotna/Rehabilitacja_pacjenta_z_endoproteza_stawu_biodrowego.pdf


 

 

wymiana stawu kolanowego-animacja operacji  operacja (alloplastyka) stawu kolanowego - animacja      

Endoprotezą stawu kolanowego nazywamy implant wszczepiany w miejsce zmienionego stawu. Stosuje się ten zabieg w zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej aby  zmniejszyc bol i przywrócic codzienna sprawnośc kolana. W tym zabiegu wymianie podlega tylko zużyty czesc kolana. Operację przeprowadza się, gdy tylko jeden przedział został zniszczony. Zabieg zwykle zajmuje od 1 do 2 godzin -  pobyt pacjenta w szpitalu trwa od 3 do 11 dni .  Ważna jest ocena stanu pacjenta przez fizykoterapeutę przed zabiegiem oraz współpraca ortopedy i fizykoterapeuty po zabiegu. Zapraszamy  na rehabilitacje mieszkancow Lodzi Andrespola Tuszyna Rzgowa Brojec Alius-Med Wola Rakowa   https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoproteza 

http://www.biomet.pl/po-patient/po-knee-replacement?cookieAccept=true

Rehabilitacja po operacji stawu kolanowego: 
Po 6 tygodniu rozpoczynamy ćwiczenia rozciągające, rozciągając mięśnie kulszowo-goleniowe. Jedną z najważniejszych ról odgrywa trening siły mięśniowej. Ważne są tu ćwiczenia mięśnia czworogłowego uda ze względu na szybki zanik masy tego mięśnia oraz funkcję jaką odgrywa w stabilizacji kolana. Wykonujemy także ćwiczenia innych grup mięśniowych: głównie tylnej grupy uda, łydki czy pośladków. Rodzaj ćwiczeń powinien być skonsultowany z rehabilitantem, ze względu na możliwość niekorzystnego ich oddziaływania na endoprotezę. Do 6-7 tygodnia po zabiegu należy unikać ćwiczeń z zewnętrznym oporem. Póżniej wprowadzamy ćwiczenia w zamkniętym łańcuchu kinematycznym z obciążeniem masą ciała.Także wykonujemy ćwiczenia koncentryczne z niewielkim oporem zewnętrznym.

W procesie rehabilitacji po alloplastyce stawu kolanowego mogą być stosowane dodatkowe zabiegi celem zmniejszenia obrzęku, zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz przyspieszenia gojenia ,a więc:
-krioterapia
-pole magnetyczne
-laser


http://www.barska.com.pl/rehabilitacja_narzadu_ruchu

 

  Uszkodzenia łąkotki w stawie kolanowym - sposoby leczenia

 

 

 

 

Łąkotki (łac. menisci) – dwa elastyczne twory, zbudowane z tkanki chrzęstnej włóknistej leżące pomiędzy kością udową a piszczelową, będące elementami dodatkowymi stawu kolanowego. Wyróżniamy łąkotkę boczną i łąkotkę przyśrodkową, nieco różniące się wielkością. Ich zadanie polega na:
pogłębieniu i dopasowaniu do siebie powierzchni stawowych stawu kolanowego (pomiędzy kością udową a piszczelową) 
umożliwienie ruchów obrotowych w zgiętym stawie kolanowym, poprzez przesuwanie się ich na powierzchni stawowej górnej kości piszczelowej.
Dzielą staw kolanowy na dwa piętra: górne i dolne. W piętrze górnym (łąkotkowo-udowym) wykonywane są przede wszystkim ruchy zginania i prostowania kolana, natomiast w piętrze dolnym (łąkotkowo-piszczelowym) przede wszystkim ruchy rotacyjne. Na przekroju poprzecznym mają kształt trójkąta prostokątnego, zwróconego podstawą na zewnątrz, zrośniętego z torebką stawową. Powierzchnia przylegająca do kości piszczelowej jest płaska, górna przylegająca do kłykci kości udowej jest wklęsła. 
Obie łąkotki ustawione są swoimi rogami do środka powierzchni stawowej, gdzie przytwierdzone są do kości piszczelowej przy pomocy pasm łącznotkankowych. Dodatkowo,od przodu połączone są ze sobą przez więzadło poprzeczne kolana.

Łąkotka przyśrodkowa (łac. meniscus medialis) jest dłuższą i szerszą z łąkotek, a swoim kształtem przypomina literę C. Przyczep początkowy znajduje się na przedniej części pola międzykłykciowego przedniego, a przyczep końcowy na przedniej powierzchni pola międzykłykciowego tylnego. Jest mniej ruchoma od łąkotki bocznej, ze względu na połączenie z więzadłem pobocznym piszczelowym.

Łąkotka boczna  (łac. meniscus lateralis) jest krótsza i bardziej zakrzywiona, przez co tworzy prawie pełny pierścień. Jej początkowy przyczep znajduje się ku przodowi od guzka międzykłykciowego bocznego, a końcowy ku tyłowi od guzka międzykłykciowego przyśrodkowego. Nie jest powiązana z więzadłem pobocznym strzałkowym, dzięki czemu jest bardziej ruchoma od łąkotki przyśrodkowej. Powiązana jest natomiast ze ścięgnem mięśnia podkolanowego.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Staw_kolanowy

Rehabilitacja po zabiegu:

http://www.dorehabilitacji.pl/index.php/pl/szycie-lakotki-rehabilitacja

 

Temat na tą stronę :  ŹRÓDŁO:  http://www.pislodzkiwschodni.pl/2013/12/18/historia-andrespolaHISTORIA MIASTA ANDRESPOL

 

Andrespol to miejscowość leżąca na trasie Łódź -Tomaszowem Mazowiecki. Około 200 lat temu, w obrębie majątku Bedoń, w lasach pojawili się pierwsi osadnicy uprawiający rolnictwo. Teren przez nich zamieszkały początkowo nosił nazwę Holendry Bedońskie. W kontrakcie zawartym 20 października 1807 roku pomiędzy dziedziczką dóbr bedońskich oraz kolonistami z przyszłego Andrespola stwierdza się, że koloniści są zwolnieni z płacenia czynszów przez okres sześciu lat od dnia pierwszego listopada 1805 roku.”

W następnym dokumencie z kronik z  1807 roku prowadzonych przez księdza z parafii Mileszki F. Daneckiego odnotował on , że „…koloniści z Andrespola nie zapłacili czynszu …”. Tego samego roku „… dziedziczka Bedonia przekazała osiadłym 29 osadnikom 30 włók chełmińskich (czyli 540 ha) ziemi…”. Wynika więc z tego, że wieś Andrespol powstała w latach 1805 – 1807, natomiast kwestie prawne dotyczące Andrespola zostały sformalizowane w 1809 roku aktem notarialnym sporządzonym u notariusza okręgu zgierskiego.

Twórczynią nazwy Andrespol  jest właścicielka Bedonia M. Suchecka, która przezwała Holendry Bedońskie na Andrespol na pamiątkę swojego syna Andrzeja.

W okresie międzywojennym (1918 – 1939) najstarsi mieszkańcy mówią, że Andrespol była to wieś typowo rolnicza. Zamieszkiwali ją Polacy, Żydzi i Niemcy.

Po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1939 r. zaczyna się stopniowa okupacja terytorium Polski. Zachodnia część województwa łódzkiego została przyłączona do Rzeszy, natomiast wschodnia część, wraz z Andrespolem, została włączona do tzw. Generalnej Guberni pod kierownictwem Hansa Franka w Krakowie.

Po wyzwoleniu, już w styczniu 1945 roku, wprowadzono podziały terytorialne Polski sprzed września 1939 roku.

W 1973 roku powołano Gminę Andrespol. Fakt ten przyczynił się jedynie do wzrostu prestiżu miejscowości. Na widoczne zmiany w infrastrukturze, komunikacji, usługach, handlu itp. trzeba było poczekać do 1989 roku. Dzięki funduszom europejskim, Andrespol nabrał charakteru podmiejskiej miejscowości. 12 921 mieszkańców zamieszkuje Gminę Andrespol, w tym 3903 mieszkańców Andrespola (dane z 2012 r.) . 

 
 
 
 
 
Czytany 3914 razy